Jaký počítač na úpravu fotek
Každý kdo začne vážněji pracovat s fotkami zjistí, že k tomu potřebuje pořádný stroj. Já jsem si takový pracovní nástroj sestavil a chtěl bych se o mé zkušenosti podělit, třeba vám to pomůže vyhnout se problémům které jsem měl já.
Fotky jsem dlouho upravoval na notebooku HP probook 4530s, který nebyl vhodný na práci s fotkami. Ale až po několika letech, kdy už práce na něm byla opravdu otravná, jsem začal řešit nový stroj. Věděl jsem, že chci i pořádné rozlišení. Tak první co jsem řešil byl monitor. Vybral jsem DELL 24 Ultra HD 4k a to podle recenzí. Momentálně jsem s ním velice spokojený a to jak s ostrostí, tak s barvami. No a teď jaký PC k tomu? Pročítal jsem spousty diskuzí jaká sestava je nejlepší. A všechny se shodly na tom, že v sestavě na úpravu fotek je důležité mít dobrý procesor, velkou ramku a rychlý SSD disk. Grafická karta prý není potřeba, postačí pouze ta co je integrovaná v procesoru. Dal jsem tedy na články a diskuze na internetu a koupil jsem si tuto sestavu:
- Bedna: Fractal Design Define Mini
- Deska: Asus B150M Pro Gaming
- Procesor: Intel Core i7 – 6700
- Operační paměť: Crucial Ballistix Sport LT 16GB
- Zdroj: Be Quiet!
- Disk: Samsug SSD 850 EVO
- Čtečka karet: AXAGON CRI-S3
- Síťová karta: TP Link
- Rozšíření USB3: AXAGON PCEU-232R
- Myš: Trust GXT 31
- Klávesnice: Rapoo E9070
Grafickou kartu jsem si tedy nekoupil. Sestavu jsem složil a byl jsem nadšený, jak mi úprava fotek půjde rychleji. Ano rychlost zpracovávání fotek se dostavila, ale něco nebylo v pořádku. Monitor mi nepravidelně blikal. Schválně to tady zmiňuji, protože tento problém jsem řešil strašně dlouho, než jsem ho vyřešil. Po reklamaci monitoru, desky a procesoru problém nepřestával. Vyměnil jsem i kabel od monitoru za nový. Zkoušel jsem monitor v různých bytech, abych vyloučil problém ve špatné síti. Projevovalo se mi to i na notebooku. Na stránkách Dellu jsem zjistil, že tento problém se může projevovat při nižších frekvencích. Monitor jsem měl na 30Hz, protože mi výstup z desky neumožňoval více. Jak vyzkoušet jestli to je nízkou frekvencí bylo možné jen při koupi grafické karty. K její koupi mě přivedla ještě další věc a to, že když jsem v Lightroom dělal s Graduated filter, Radial filter nebo třeba se Spot removal, tak tyto funkce nebyly tak plynulé jak jsem si představoval. A to samé v Photoshopu práce se štětcem nebyla plynulá. Koupil jsem MSI GeForce GTX 1050 Ti. Kartu jsem nainstaloval do bedny zvýšil frekvenci monitoru na 60Hz a hurááá, problémy přestaly.
Takže pokud budete řešit stroj na úpravu fotek, tak určitě s grafickou kartou! Na stránkách Adobe také píšou, že při rozlišení 4K a výše, grafická karta zrychlí určité úkony. Možná monitor vyšší třídy by vůbec neměl tyto problémy, ale údajně 4k monitory jsou prostě více náchylné. Možná když to teď čtete, tak vám to přijde logické, ale já tento počítač sestavoval, před 2 roky a nenarazil jsem na nic co by mi říkalo, že grafická karta je potřeba. Tehdy ani Lightroom neuměl grafickou kartu pořádně využít jako dnes.
Co bych na mé sestavě případně vyměnil, nebo co budu vylepšovat? Pravděpodobně bych si vybral lepší desku co podporuje připojení disku přes M2(NVMe) a přidám dalších 16 GB RAM. Navíc mám na desce málo PCIe slotů a mám problém tam zapojit vše potřebné.
Níže máte odkazy, které mi pomohly a nebo si myslím, že by mohli pomoct Vám při sestavování pracovního stroje na fotky.
The Affordable Computer Build For Photographers and Videographers
Puget systems: PC for Photography
Tento článek je zaměřen jen jako inspirace, k tomu z jakých komponent si postavit PC na fotky. Nemyslím si, že moje sestava je ideální, ale jako poměr cena/výkon je to pro mě dostačující. Pokud budete chtít něco opravdu nadupaného, běžte do sestavy dle Puget systems a nebo do nějakého vyššího iMac.
Pokud máte nějaký dotaz, nebo vlastní sestavu na úpravu fotek, klidně to napište do komentu.